środa, 9 października 2013

Dangers of Formaldehyde

#choroba, , #formaldehyd, #lakier, #odżywka, #paznokcie,
Zdjęcia paznokci po odżywce zawierającej formaldehyd.
sierpień 2013 r.


Formaldehyd jest wysoce toksyczny dla zwierząt, również dla ludzi.

Dobry do balsamowania zwłok. Wywołuje nowotwory (wg badań IARC).


Formaldehyde is highly toxic to all animals, including you.

Good for embalming dead bodies. Causes cancer (IARC report).

 Jak inaczej nazywa się formaldehyd?

• Formalina, • Aldehyd mrówkowy, • Aldehyd metylowy
• Metanal, • DMDM Hydantoin, • Diazolidinyl urea
• Methanal Methyl aldehyde, • Methylene oxide, • Morbicidacid
• Oxymethylene, • Quaternium-15, • Imidazolidinyl urea

Czym jest formaldehyd?


Formaldehyd to bezbarwny gaz o ostrym, drażniącym zapachu. Jest to substancja toksyczna, żrąca, powoduje uczulenia i działa rakotwórczo. W obrocie handlowym pojawia się zazwyczaj w postaci wodnego roztworu o określonym stężeniu. Wodny roztwór aldehydu mrówkowego to formalinaFormaldehyd jest zakazany w Japonii i Szwecji. W Polsce zgodnie z prawem, lakiery do paznokci mogą zawierać maksymalnie 5% formaldehydu. W innych kosmetykach, np. do pielęgnacji jamy ustnej dopuszczalna jest 0,1% zawartość formaldehydów.
Odnotowujemy wzrost zachorowań na nowotwory i inne choroby przewlekłe, dlatego warto pomyśleć o problemie kumulowania się oddziaływań dopuszczonych toksyn na organizm człowieka. 

Czy formaldehyd jest rakotwórczy?


Formaldehyd został uznany za substancję o działaniu rakotwórczym dla człowieka przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer) w 2006 r. Wynikami badań określono działanie formaldehydu jako wystarczające dla nowotworu złośliwego nosogardła i ograniczone dla nowotworu złośliwego zatokowo-nosowego.
            W Polsce, w 2004 r. dokonano zmiany kategoryzacji rakotwórczości formaldehydu w taki sposób, aby była spójna z klasyfikacją rakotwórczości w Unii Europejskiej. Formaldehyd w Unii Europejskiej został zaliczony do kategorii 3., tj. do substancji o możliwym działaniu rakotwórczym na człowieka.

Płyn do balsamowania zwłok, samoopalacz, utwardzacz do paznokci. Gdzie jeszcze spotkamy formaldehyd?


Formaldehyd stosowany jest do wyrobu żywic syntetycznych, włókien chemicznych, barwników, w płynach do balsamowania zwłok, w konserwantach do próbek laboratoryjnych, w farbach, w e-papierosach, w środkach do czyszczenia stosowanych w gospodarstwie domowym, w produktach z papieru, w materiałach budowlanych, w produktach takich jak płyta wiórowa, sklejka i MDF, w produktach medycznych takich jak preparaty do usuwania kurzajek, gips.
Formaldehyd jest stosowany jako konserwant w przemyśle spożywczym (E240E236 kwas mrówkowy). W małych ilościach możemy go zjeść w niektórych wędzonych rybach, sokach i przecierach warzywno-owocowych, przemysłowo kiszonych ogórkach.
Formaldehyd jest często stosowany w przemyśle kosmetycznym – w płynach do kąpieli, kremach, płynach do płukania jamy ustnej, dezodorantach, preparatach do włosów oraz do utwardzania paznokci.

Zdjęcie paznokci po odżywce zawierającą formaldehyd.
Zdjęcia paznokci po odżywce zawierającej formaldehyd.
sierpień 2013 r.

W  2004 r. redaktorzy niemieckiego magazynu Öko-Test przetestowali 24 samoopalacze. 21 z nich wydzieliło na skórze formalinę. Substancja barwiąca skórę to DHA (dihydroksyaceton). Jej stężenie w samoopalaczach wynosi ok. 5%. DHA pod wpływem ciepła rozpada się na mniejsze związki, wówczas powstaje między innymi formalina, wchłaniająca się przez naskórek.

Jak ludzki organizm może reagować na formaldehyd?


Reakcje organizmu na formaldehyd mogą ujawnić się od razu lub po kilku latach. Drażniące działanie formaldehydu może powodować pieczenie oczu, nosa, gardła, pokrzywkę, uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech, zmęczenie, bóle głowy, zapalenia skóry, onycholizę.
Formaldehyd jest śmiertelnie niebezpieczną neurotoksyną dla zwierząt i ludzi, niszczy siatkówkę oka, wpływa na replikację DNA, powoduje wady płodu, podrażnia błony śluzowe oczu i nosa, może przyczynić się do powstania komórek rakowych

Uwolnij swój dom od formaldehydu i innych toksyn.

            Szczytem niegodziwości jest fakt, że my – konsumenci, coraz częściej nie widzimy prawdy. A nie możemy jej dostrzec dlatego, że ktoś ją ukrywa. Weryfikujemy ją często na własnej skórze. Czy doczekaliśmy się czasów, w których chcąc przeżyć w zdrowiu, musimy robić zakupy z laptopem, sprawdzając każdy składnik produktu, zaszyfrowany pod tajemniczo brzmiącym kodem? Nigdy nie mamy też pewności, czy skład oficjalnie podany na opakowaniu jest zgodny z rzeczywistością.
W produkcji masowej wykorzystuje się różne związki chemiczne celem wydłużenia ich przydatności do spożycia, ale również poprawienia wyglądu, barwy, smaku, czy konsystencji. Problem polega na tym, że nikt nie bierze pod uwagę działania sumy wszystkich szkodliwych substancji na organizm człowieka.
            Jako świadomi konsumenci możemy eliminować formaldehyd i inne toksyny w kuchni, szafie, łazience, kosmetyczce. Niech pozostaną jedynie wspomnieniem, gdy usłyszymy w radio singiel Formaldehyde brytyjskiej grupy Editors.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz